

12·
3 days agoI saw the headlineand thought, bet this is the one where I live… Correct
Physics and Free Software
I saw the headlineand thought, bet this is the one where I live… Correct
Can confirm. Lemmy suggested it. I got it. I hate going anywhere othet than at home.
I don’t have a calculation to back it up, but I’m inclined to believe store bought will always have a cheaper production cost. Your can of beans wasn’t made by one person per one can of beans at a time. It is done in a factory producing millions of cans. That kind of industrial process will always be cheaper. It’s designed to be that way. Beans can be bought wholesale below the cost available to you. And with that operation at scale it will undoubtedly be more energy efficient per can of beans. The consumer cost is something else. You will save money buying the raw ingredients and making your own beans rather than buying canned.